Historie skupiny
Počátky (1996-2000)
První zakladatelé této skupiny byli Michael Kenji Shinoda a Bradford Philip Delson. Bydleli poměrně blízko sebe v Agoura Hills, chodili spolu na střední školu, ale pokud šlo o oblíbené hudební styly, kráčeli každý jiným směrem. Mike žil hip hopem a Brad preferoval metal. Jednou se oba dva sešli na společném koncertu dvou skupiny, jejichž tvorba se zakládala na kombinaci různých hudebních stylů (šlo o společný koncert kapel Anthrax a Public Enemy), což se jim velmi zalíbilo. Tehdy se datoval rok 1996. Mike s Bradem se dali dohromady s dalšími budoucími členy Joem Hahnem a Robem Bourdonem. Postupně se k nim přidali i David "Phoenix" Farrell a Mark Wakefield. Tehdy se ještě skupina jmenovala Xero a podařilo se jim nahrát první demo nahrávku obsahující 4 písně. Tato nahrávka dnes patří mezi nejcennější sběratelské předměty.
Mike se přes známé dozvěděl o Chesterovi Benningtonovi zpěvákovi skupiny Grey Daze, která byla v té době dost populární ve Phoenixu a ve státě Arizona. Mike poslal Chesterovi několik instrumentálních písní, do kterých Chester nahrál svůj zpěv. Kvůli tomuto nahrávání zmeškal Chester i oslavu svých narozenin. Když poté pustil nahrávky Mikeovi rovnou do telefonu, z Mikea úžasem vypadlo: „Chlape, jestli jsi jen z poloviny tak dobrej, jako tvůj hlas, máš práci “. Chester následující den vyrazil z Phoenixu do L.A., kde se setkal i se zbytkem skupiny.
Po odchodu Marka Wakefielda a jeho nahrazení Chesterem se skupina přejmenovala na "Hybrid Theory." Bohužel se již jedna skupina takto jmenovala a jim nezbývalo, než přijít s jiným názvem. Tehdy přišli s nápadem vypůjčit si jméno Lincoln Park- což je jméno, které má v každém americkém městě alespoň jeden park. Později ale zjistili, že si na toto jméno nemohou založit internetové stránky, protože doména s tímto jménem je už obsazená. Tehdy se rozhodli mírně pozměnit i název, ze kterého se stalo "Linkin Park." Výslovnost obou je totiž v mluvené angličtině poměrně podobná. Po natočení klipu k prvnímu singlu,One Step Closer, vyšla 24. října 2000 i debutová deska, která se rychle vyhoupla na přední příčky prodejnosti a zajistila tak Linkin Park obrovský úspěch.
Celosvětový úspěch (2000-2002)
Souběžně s vydáním debutové desky Hybrid Theory se Linkin Park vydali na turné, kdy během jednoho roku odehráli 324 koncertů, které se mezi fanoušky skupiny staly notoricky známými a oblíbenými, zvláště pro jejich jedinečnou atmosféru. Kromě vlastních koncertů se také zúčastnili několika větších festivalů, aby v roce 2001 nakonec zorganizovali svůj vlastní, nazvaný Projekt Revolution. Ten měl, a stále má za cíl, přivést na jedno pódium skupiny a umělce, reprezentující co nejširší spektrum hudebních žánrů. Rok 2001 také pro Linkin Park znamenal první nominace na hudební ocenění, a to od stanice MTV, časopisů Kerrang! a Rolling Stone a dokonce i od americké akademie populární hudby, udělující ceny Grammy. V atmosféře brzkého a všeobecného očekávání nové desky pokračovali Linkin Park v koncertování a současně pracovali na materiálu pro novou desku. V prosinci 2002 se skupina přesunula do studia, kde zkompletovala veškerá natočená dema a začala s nahráváním. Konečný produkt, deska jménem Meteora, vyšla 25. března 2003.
Upevnění pozic (2003-2004)
Album Meteora se okamžitě vyhouplo na přední příčky prodejnosti, a ve Spojených státech se stalo třetím nejprodávanějším albem roku, přestože nedosáhlo úspěchů svého předchůdce. Souběžně s vydáním nové desky se Linkin Park opět vydali na celosvětové turné, po němž následoval další ročník Projektu Revolution. V nezmírněném tempu koncertů pokračovala skupina i v roce 2004, s jedním z jejich nejznámějších a nejlépe hodnocených vystoupení, konkrétně na festivalu Rock Am Ring 2004. I v těchto letech se Linkin Park podařilo s deskou Meteora zvítězit v mnoha hudebních anketách a soutěžích, a to například za nejlepší videoklip na MTV European Music Awards 2004 a Umělec roku a Skladba roku na Radio Music Awards 2004 Místo příprav na další desku se Linkin Park na konci roku 2004 rozhodli odložit na chvíli hudební projekty stranou a užít si volný čas s rodinou a přáteli. Do toho ale přišla nabídka MTV zúčastnit se společného projektu s americkým rapperem Jay-Z. Tomuto stylu se přisuzuje označení mash-up, jeho principem je spojování různých skladeb stylově odlišných interpretů do jedné.
Album Collision Course, výsledek této spolupráce, vyšlo v listopadu 2004. K albu bylo přiloženo i DVD se záznamem živého provedení skladeb v Losangeleském Roxy Theatre. Po tomto projektu se Linkin Park začali naplno věnovat charitativnímu projektu Music for Relief, jež měl za cíl pomoci Jihovýchodní Asii postižené ničivou vlnou tsunami v prosinci 2004. Na podporu tohoto projektu byl také uspořádán benefiční koncert, na kterém kromě Linkin Park vystoupili i No Doubt, Jay-Z a další.
Ostatní projekty a práce na nové desce (2005-2007)
Po tomto období oddechu Linkin Park sice začali s přípravami na nahrávání další desky, ale veškerý postup zbrzdilo zrušení smlouvy s nahrávací společností Warner Bros. Oficiálním stanoviskem skupiny bylo, že koncern nezajišťuje umělcům dostatečnou finanční podporu. Tento spor se podařilo urovnat až na podzim roku 2006.
V této době se Mike Shinoda rozhodl zkusit štěstí i s daleko více hiphopově orientovanou tvorbou, soustředěnou do jeho vedlejšího projektu s názvem Fort Minor. Vydal s ním jedno album, pojmenované The Rising Tied, po němž následovalo i koncertní turné. Na tomto projektu se hudebně podílel i Joe Hahn a pozici neoficiálního poradce převzal Brad Delson.
V polovině roku 2006 už skupina začala naplno pracovat na materiálu pro novou desku. Jako producenta si vybrali Ricka Rubina, který dříve pracoval například s Beastie Boys, Metallicou a Red Hot Chili Peppers. Podle skupiny byla hlavním impulsem právě k tomuto výběru „snaha vymanit se z nu-metalové škatulky, do které nás dosadili hudební kritici.“ Výsledkem práce, která trvala bezmála čtrnáct měsíců, se stala deska Minutes to Midnight, která vyšla 15. května 2007.
Minutes To Midnight a návrat (2007-současnost)
Okamžitě po jejím vydání se Linkin Park vydali na celosvětové turné, jehož součástí byl i koncert v pražské Sazka Areně, 12. června 2007. Jak turné, tak i samotná deska sklidily po světě velký úspěch, především co se týče zájmu fanoušků. Mezi kritiky vyvolala ale deska velký rozkol. Podle jedné části se Linkin Park podařilo opustit nudná klišé nu-metalu a posunout se ve své tvorbě na novou a netušenou úroveň, podle druhé zase skupina přišla o část své jedinečnosti a zapadla tak mezi masu nevýrazných rockových skupin. Zájem fanoušků a podpora skupiny se odrazily i v oceněních, které skupina získala, kdy v listopadu 2007 obdržela skupina při předávání cen MTV European Music Awards 2007 cenu za Nejlepší skupinu roku. V březnu 2008 oznámila skupina nové evropské turné, během kterého se opět zastaví v České republice, a to 17. června v Brně.
Styl hudby
Linkin Park hrají hudbu, která se dá shrnout jako mix rapu, hip-hopu, rocku , (nu)metalu a elektroniky. Občas jsou kritizováni za to, že se snaží svůj styl připodobňovat ke střednímu proudu. Z počátku byli Linkin Park přiřazováni ke kapelám, které spadají pod nu metal, i když oni sami o sobě prohlásili, že onen zmíněný nu metal nehrají.S nejnověji vydaným albem Minutes To Midnight se rozneslo po hudebním světě, že přešli na jakýsi pop-rock, což není pravda. Dá se říci, že Linkin Park hrají svůj vlastní hudební styl.
Členové
- Chester Bennington (vokály)
- Mike Shinoda (klávesy/sampling/rap/kytara)
- Joe "Mr. Hahn" Hahn (DJ/sampling)
- Brad Delson (kytara)
- Rob Bourdon (bicí)
- David 'Phoenix' Farrell (basová kytara)
Diskografie
- Hybrid Theory EP (1999) - v této době se kapela ještě jmenovala Hybrid Theory, CD později vyšlo v re-edici pro členy oficiálního fanklubu LP Underground
- Hybrid Theory (2000)
- Frat Party At the Pancake Festival (2001) - DVD obsahující videoklipy, informace a pohledy do zákulisí tvorby Hybrid Theory, natáčení videoklipů, také obsahuje některé nevydané písničky (My December)
- Reanimation (2002) - remixové album
- Meteora (2003)
- Live in Texas (2003) - záznam živých vystoupení v Texasu
- Collision Course (2004) - remixy známých hitů skupiny společně s rapperem Jay-Z
- Minutes to Midnight (2007)
Linkin Park Underground
Linkin Park Underground je oficiální americký fanklub Linkin Park. Svým členům nabízí oproti řadovým fanouškům celou řadu výhod, například možnost setkat se před koncertem se skupinou, koupit si lístky na koncert dříve, než všichni ostatní, získat přístup na webovou stránku fanklubu, která pravidelně organizuje diskuze se samotnými členy Linkin Park. Součástí členství je i balíček, který každý člen obdrží jednou ročně. Obsahuje tričko značky DC, navržené Mikem Shinodou, CD s nahrávkami zatím nevydaných skladeb a živých verzí skladeb vydaných, dopis od Linkin Park, klíčenku, řadu samolepek a členskou kartu. Členství na jeden rok stojí 35 dolarů.
Videoklipy
Velká část videoklipů Linkin Park je režírována Josephem Hahnem. Některé videa získala po světě mnoho ocenění.
Hybrid Theory
- One Step Closer
- Crawling
- Papercut
- In The End
- Points Of Authority (původně určené jen pro DVD Frat Party at the Pancake Festival)
Reanimation
- Pts.Of.Athrty (Points of Authority remix)
Meteora
- Somewhere I Belong
- Faint
- Numb
- From the Inside
- Breaking The Habit
Collision Course
- Numb/Encore
Minutes to Midnight
- What I've Done
- Bleed It Out
- Shadow Of The Day
- Given Up
- Leave Out All The Rest
Cover verze
Skladba Numb, původně z alba Meteora, byla předělána jako Numb/Encore americkým rapperem Jay-Z, dále jako Encore/Curtains Down americkými rappery Eminemem a 50 Centem a také byla nazpívána jako „unplugged“ verze slavnou popovou zpěvačkou Jamelií.
Skladba One Step Closer z alba Hybrid Theory byla nazpívaná slavnou zpěvačkou Gwen Stefani z kapely No Doubt, vznikla z toho poněkud zvláštní, ale přesto velmi zajímavá skladba, v níž je zpěvaččin hlas doprovázen pouze akustickou kytarou.